ارغنون مرگ ” ارغنون26و27 “

620,000 ریال

در كتاب ارغنون مرگ تلاش شده که نشان داده شود كه چرخش نگرش انسان غربي در آغاز رنسانس و جنبش مدرنيته از مرگ‌انديشي سنت فلسفي سقراط به انديشه در باب زندگي رسيده است و اين تغيير نگرش چه تأثيري بر شيوه كلي زندگي مردمان در جوامع غرب دارد.

توضیحات

آشنایی کامل با فصلنامه‌‌‌های ارغنون

فصلنامه ارغنون ( ارغنون مرگ ” ارغنون26و27 ” )، از نشریات درباره فلسفه، علم کلام، ادبیات و نقد ادبی، فرهنگو علوم انسانی بوده‌است.

۲۷ شماره از مجله ارغنون ( ارغنون مرگ ” ارغنون26و27 ” ) در ۲۲ مجلد به طبع رسیده‌است. این فصل‌نامه از بهار ۱۳۷۳ تا سال ۱۳۸۳ منتشر می‌شد و از سال ۱۳۹۳ انتشارش از سر گرفته شد.

مجله ارغنون ( ارغنون مرگ ” ارغنون26و27 ” ) به قصد تمهید مقدمه‌ای مناسب برای شناخت و نقد فرهنگ معاصر در غرب، از طریق گزینش واقع‌بینانه متون طراز اول در حوزه‌های فلسفی و ادبی و فرهنگی و ترجمه و احیاناً شرح و نقد آن‌ها که در موارد اندکی تالیفاتی از نویسندگان ایرانی نیز در برخی شماره‌های آن وجود دارد. هر شماره از ارغنون حول محور یک موضوع خاص منتشر می‌شد. ارغنون سهم بسیار مهمی‌در معرفی فلسفه و اندیشه مدرن در ایران داشته است.

معرفی ارغنون مرگ

کتاب ارغنون مرگ آخرین شماره از فصلنامه ارغنون و منتخبی از مهم‌ترین رساله‌ها در باب موضوع مرگ به قلم اندیشمندانی نظیر سنکا، بیکن، هیوم، شوپنهاور، نیچه، فروید، یونگ، هایدگر، کامو، بکر،دریدا و … است که به همت دکتر محمد صنعتی گردآوری و به قلم گروهی نوزده نفره از مترجمان کشورمان از جمله داریوش آشوری، حسین پاینده، خشایار دیهیمی، مراد فرهاد‌پور، مهشید نونهالی، امیر‌احمدی‌آریان، سعید حنایی کاشانی و … به فارسی برگردانده شده است.

دکتر محمد صنعتی روانپزشک، نویسنده و منتقد ادبی، متولد ۱۳۲۴ اصفهان است. وی تحصیلات عالی خود را در رشته پزشکی دانشگاه تهران آغاز کرد و سپس درجه تخصصی روان‌پزشکی را از دانشکده روانپزشکان دانشگاه انگلستان دریافت کرد و تحصیلات فوق تخصصی خود را در رشته روان‌درمانی دانشگاه روان‌پزشکی لندن به پایان رساند.
از جمله مهم‌ترین آثار قلمی‌او می‌توان به «تحلیل‌های روان‌شناسی در هنر و ادبیات»، «صادق هدایت و هراس از مرگ» و «تحلیل روان‌شناختی زمان و نامیرایی در سینمای تارکوفسکی» اشاره کرد. دکتر صنعتی در آخرین شماره از فصلنامه ارغنون با عنوان «مرگ» نیز علاوه بر ارائه یک مقاله تالیفی، به گفته خود، معماری این مجموعه را نیز برعهده داشته است.

در ارغنون مرگ آمده است که در شناخت تحولات اندیشه فلسفی در غرب به ویژه آنجا که مربوط به تفاوت‌‌‌های بنیادین اندیشه مدرنیته با تفکر پیشا مدرن یا پسامدرنیته میشود،و نیز زمانی که بحث درباره تفاوت‌‌‌های نگرشی و گفتمان انسان به خود و جهان خود در شرق و غرب مطرح میشود،

همواره بنیادی ترین و شاید مهم ترین تفاوتها که تفاوت‌‌‌های هستی مدارانه و بود شناختی است،از نظر دور می‌ماند.از این رو،در این کتاب بر آن شدیم تا رساله ها،مقالات و کتابهای مهمی‌که در غرب-از فرهنگ حماسی هومر و عصر تراژدی تا زمانه کنونی یعنی عصر پست مدرنیته درباره نگرش انسان غربی به مرگ نوشته شده معرفی شوند و تا آنجا ممکن است و در محدوده این مجموعه میگنجد.

کتاب ارغنون مرگ توسط شرکت چاپ و انتشارات منتشر شده است.

ارغنون مرگ

ارغنون مرگ
    ارغنون مرگ چاپ اول

 

جهت آشنایی کامل با فصلنامه ارغنون ( ارغنون مرگ ” ارغنون26و27 ” ):

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%B1%D8%BA%D9%86%D9%88%D9%86_(%D9%86%D8%B4%D8%B1%DB%8C%D9%87)

ساختار ارغنون مرگ

1.درآمدی به مرگ در اندیشه غرب ( محمد صنعتی ) / 2. دو قطعه از سنکا در باب مرگ ( سنکا ) / 3. فلسفیدن، آموختن و مردن ( میشل دومونتین )

4. درباره مرگ ( فرانسیس بیکن ) / 5. رساله هایی در باب خودکشی و بی مرگی روح ( دیوید هیوم )

6. در تأیید و نفی خواهش زیستن ( آرتور شوپنهاور ) / 7. درباره ی مرگ و مرگ اندیشان ( فردریش نیچه ) /

8. اندیشه هایی در خور ایام جنگ و مرگ ( زیگموند فریور ) / 9. در باب باز تولد ( کارل گوستاویونگ ) / 10. همزاد به مثابه ی خود نامیرا ( اتو رنک)

11. دا- زاین و زمانمندی (مارتین هایدگر ) / 12. مرگ و ما بعد الطبیعه؛ نیستی و معنای هستی در فلسفه هستی هایدگر ( پیتر کراوس )

13. مرگ و اصالت ( جولیان یانگ ) / 14. اسطوره سیزیف ( آلبر کامو ) / 15. وحشت از مرگ ( ارنست بکر ) / 16. قرابتهای تولید مثل و مرگ ( زرز باتای )

17. مفهوم رانه مرگ نزد لاکان ( الی راگرند ) / 18. معضلات مردن – انتظار کشیدن در «حدهای حقیقت» ( زاک دریدا ) / 19. غریزه مرگ ( زیل دولوز )

20. تجربه مرگ ( هانس گئورگ گادامر ) / 21. تنهایی محتضران ( نوربرت الیاس )

22. چگونه می‌توانی از روی سایه ات بپری وقتی دیگر سایه ای نداری؟ ( زان بودریار ) / 23. فهرست شماره‌‌‌های پیشین ارغنون ( زان بودریار )

بخش هایی از ارغنون مرگ

ارغنون مرگ

اکثر آدمیان در نوسان میان هراس مرگ و سختیهای زندگی،حیات خود را در فراز و نشیب ذلت طی می‌کنند؛آنان به زیستن رغبتی ندارند و با این حال نمی‌دانند چگونه بمیرند.پس بکوش تا با طرد همه ی دل نگرانی ها،زندگی را در کل بر وفق مراد خویش کنی.هیچ نعمتی دارنده اش را سعادتمند نخواهد کرد،مگر آن که او در ذهنش با امکان خسران آن کنار آمده باشد.از این رو،روح خویش را در برابر آن بداقبالی‌ها که گریبان قدر قدرت ترین‌ها را نیز خواهد گرفت،سخت و مقاوم ساز. ( سنکا )

 

 

نویسندگان ارغنون مرگ

مجله ارغنون ( ارغنون مرگ ” ارغنون26و27 ” ) به مدیر مسئولی احمد مسجدجامعی، در مرکز مطالعات و تحقیقات فرهنگی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌تهیه می‌شد.

بنیان‌گذاران و شورای ثابت نویسنده‌گان و ویراستاران مجله ارغنون ( ارغنون مرگ ” ارغنون26و27 ” ) شامل یوسف اباذری، حسین پاینده، مراد فرهادپور و علی مرتضویان می‌باشد.

ارغنون مرگ ” ارغنون26و27 ” شامل مقالاتی به قلم نویسندگانی همچون پل والری، والتر بنیامین، هانس گئورگ گادامر، ج. گلن گری، ژان پل سارتر، ضیاء موحد، گاستون باشلار، کریستیان اشمیت، میکائیل هامبورگر، استیون اسپندر که توسط هاله لاجوردی، مراد فرهادپور، یوسف اباذری، محمد سعید حنایی کاشانی، سیدعلی مرتضویان، محمدرضا پورجعفری ترجمه شده اند.

سایر شماره‌‌‌های ارغنون

شماره ۱: ارغنون فرهنگ و تکنولوژی  / شماره ۲: ارغنون رمانتیسم / شماره ۳: ارغنون مبانی نظری مدرنیسم / شماره ۴: ارغنون نقد ادبی / شماره ۵،۶: ارغنون الهیات جدید / شماره ۷،۸: ارغنون فلسفه تحلیلی / شماره ۹،۱۰: ارغنون درباره رمان / شماره ۱۱،۱۲: ارغنون مسائل مدرنیسم و مبانی پست مدرنیسم / شماره ۱۳: ارغنون نوسازی / شماره ۱۴: ارغنون درباره شعر / شماره ۱۵: ارغنون عقلانیت

شماره ۱۶: ارغنون فلسفه اخلاق / شماره ۱۷: ارغنون نظریه سیستم‌ها / شماره ۱۸: ارغنون نظریه سیستم‌ها / شماره ۱۹: ارغنون فرهنگ و زندگی روزمره (۱) / شماره ۲۰: ارغنون فرهنگ و زندگی روزمره (۲) / شماره ۲۱: ارغنون روانکاوی (۱) شماره ۲۲: ارغنون روانکاوی (۲) / شماره ۲۳: ارغنون نظریه فیلم /شماره ۲۴: ارغنون جهانی شدن / شماره ۲۵: ارغنون داستان‌های عامه پسند / شماره ۲7،۲6: ارغنون مرگ

 

 

به این مطلب رای دهید
[مجموع: 0 میانگین: 0]

توضیحات تکمیلی

وزن 728 g
قطع کار

وزیری

گردآورنده

جمعی از نویسندگان و محققان

ناشر

شرکت چاپ و انتشارات سازمان اوقاف و امور خیریه

نوع جلد

شومیز

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می‌کنید برای “ارغنون مرگ ” ارغنون26و27 “”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *